Odpowiednie działanie samochodu chłodni jest bardzo ważne dla przedsiębiorcy, który postawił na takie przedsięwzięcie. Każdy powinien zatem zastanowić się jak działa samochód chłodnia, aby uniknąć ewentualnych problemów. Jak więc działa wspomniane wcześniej auto? Co każdy przedsiębiorca i kierowca powinien o nim wiedzieć?
Każdy samochód musi posiadać agregat chłodniczy, który będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę podczas transportu. Wiele z aut jest w tej chwili wyposażona również w specjalne urządzenie zwane termografem dzięki któremu zapisywana jest temperatura podczas całego przewozu. Dobrze, jeżeli to urządzenie wyposażone jest w drukarkę, która pozwoli na wydrukowanie raportu temperatur. Dane, które zostają uzyskane podczas przejazdu z termometrów zainstalowanych w komorze chłodzącej zostają odpowiednio przetworzone, dzięki czemu można kontrolować sposób przewozu żywności. Jeżeli pojawi się informacja o przekroczeniu ustalonych punktów krytycznych, można ją wyeliminować, aby móc przestrzegać normy HACCP. Aby chłodnia prawidłowo funkcjonowała, poza skutecznymi agregatami, potrzebna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian samochodu. Kiedyś używano drewna w formie sklejki, obecnie w dobie różnego rodzaju tworzyw sztucznych stosuje się najczęściej styropian albo poliuretan spieniony. Można również użyć materiałów izolacyjnych, jakim jest np. wełna szklana.
Pamiętajmy również, aby chłodnie posiadały system GPS. Pozwoli to na odpowiednie zaplanowanie kursu. Każde zdarzenie może być odnotowane, jako dozwolone albo zabronione w danym kursie. Taki system pozwoli na wyeliminowanie ewentualnych spóźnień, błędów oraz rzeczy, które mogą zakłócić sukcesywny przewóz towarów spożywczych.